Filc syntetyczny - poliestrowy

25-05-2022

Wśród wielu różnego rodzaju materiałów wykorzystywanych w branży tekstylnej coraz większą popularnością cieszy się filc syntetyczny. Poza tym, że pozwala na tworzenie estetycznych wyrobów, jest trwały, wytrzymały oraz odporny na rozerwanie. Sprawdź, jakimi właściwościami wyróżnia się ta użyteczna tkanina i gdzie najczęściej znajduje swoje zastosowanie.

W jaki sposób otrzymywany jest filc syntetyczny?

Być może nie wszyscy zdają sobie sprawę, ale filc syntetyczny nie jest taką samą tkaniną jak bawełna, akryl, czy lycra. Wiąże się to przede wszystkim z tym, że odznacza się on większą sztywnością, która jest uzyskiwana na skutek charakterystycznego zbicia się poszczególnych warstw. Z tego względu idealnie nadaje się do produkcji wielu różnego rodzaju wyrobów codziennego użytku takich jak, chociażby, samoprzylepne podkładki filcowe, czy wkładki obuwnicze.

To, co jeszcze odróżnia filc syntetyczny od pozostałych materiałów używanych przez przemysł tekstylny, to fakt, że w procesie produkcji jest on poddawany procesowi spilśniania. Dzięki temu jego sztywność i trwałość jest większa, ale efektem ubocznym jest zmniejszenie porowatości. To z kolei przekłada się na mniejszą puszystość. W standardowym procesie spilśniania poza tarciem lub naprężeniem ściskającym wykorzystywana jest także woda. Może być nanoszona zarówno ręcznie, jak i przy użyciu specjalnego podajnika.

Jakimi właściwościami wyróżnia się filc syntetyczny?

Otrzymywany w wyniku spilśniania filc syntetyczny jest niezwykle użytecznym materiałem z włókien poliestrowych, który jest ceniony przede wszystkim za wyjątkową trwałość i wytrzymałość. Nie są to jednak jego jedyne właściwości. Tkanina ta jest także odporna na rozerwanie oraz tarcie, a co więcej, świetnie pochłania wilgoć. Jest też lekka i elastyczna, nie gniecie się, nie zniekształca nawet po praniu. Dzięki temu wyroby z filcu nie sprawiają właściwie żadnych trudności w konserwacji, mogąc cieszyć oczy przez długi czas.

Poza dekoracyjnym filcem syntetycznym na rynku można zetknąć się także z filcem technicznym. Jak sama nazwa wskazuje, idealnie nadaje się on do zastosowań typowo technicznych. Dzięki temu, że jest grubszy i wytrzymalszy, wykorzystuje się go między innymi w budownictwie oraz branży meblarskiej. Świetnie nadaje się, chociażby, do wyciszania pomieszczeń, czy izolacji termicznej.

Filc syntetyczny i jego wykorzystanie w praktyce

Większości osobom produkty z filcu syntetycznego kojarzą się przede wszystkim z podkładkami meblowymi, które mają za zadanie skutecznie chronić posadzkę przed wgnieceniem i zniszczeniem. Tkanina ta bardzo często jest także wykorzystywana do produkcji samoprzylepnych odbojników, które mogą być stosowane pod różnego rodzaju przedmioty, aby zapobiec ich przemieszczaniu się i zarysowaniu powierzchni.

Poniżej prezentujemy przykładowe wyroby z filcu, które znajdują się w powszechnym użyciu:

  • kapelusze, berety,

  • uszczelki filcowe,

  • torby,

  • tarcze polerskie,

  • wykładziny izolacyjne i dźwiękochłonne.